Adományozói mesekoncert – Beszélgetés Korzenszky Klára énekes-pszichológussal

Adományozói mesekoncert – Beszélgetés Korzenszky Klára énekes-pszichológussal

A Klárisok zenekart Korzenszky Klára, énekes és pszichológus alapította 2012-ben. A csapatot erősíti Buzás Attila, aki elsősorban pengetős hangszereken és nagybőgön játszik, Eredics Dávid, aki a fúvós hangszerekért és tamburákért felel, illetve Porteleki Áron, aki a zenekar dobosa és kontrása.

Ezen formáció azért olyan különleges, mert fellépéseik során nem csak zenei élményt nyújtanak a közönségnek, de a meseterápia, illetve a pszichodráma eszközeit felhasználva aktív résztvevőkké is teszik a hallgatóságot. Ezt tapasztalhattuk meg személyesen 2022 októberében, egy vasárnap délelőtt, amikor ellátogattak a Murmóba, hogy a Covid lezárások után koncertjükkel elsőként megnyissák a szezont.

Érdekes volt látni, hogy Kláriék milyen természetes módon vonják be a kicsiket és nagyokat a fellépés alatt a játékba. Fantáziánkat szabadon engedve, könnyedén elképzelhettük, ahogyan megjelenik előttünk a hétfejű sárkány, vagy ahogyan éppen a sötét éjszakában a csillagok alatt bandukolunk.
A gyerekek többféle szerepben kipróbálhatták magukat; tündérlányként, bátor legényként vagy akár paripaként vehettek részt a játékokban.

A fellépés közben a közönség közelebbről megismerkedhetett a zenészek által használt hangszerekkel, mint például a saz, klarinét, szaxofon, vagy a dob. Sőt, néhányan még a triangulumot is kipróbálhatták. A koncert zárásaként a gyermekek „tüzet” ugorhattak, illetve részt vehettünk egy királyi esküvőn is.

Személy szerint nagyon pozitívnak találtam azokat a részeket, amikor a mese adott szakaszának megfelelő érzelmet neveztük nevén, illetve imitáltuk, így volt, amikor a sírást játszottuk el, és volt, mikor sikítottunk. Biztos vagyok benne, hogy ezek az elemek is sokat segítenek abban, hogy a koncert közönsége vidáman és felszabadultan távozzon a fellépés végeztével.

A koncert után volt szerencsém néhány kérdést feltenni Klárának:

Hogyan kapcsolódik össze Benned a zene, mese és a mentális problémákkal élő gyerekek gyógyítása?

„Két lábon állok; pszichológusként is dolgozom a Bethesda Gyermekkórházban és énekesként pedig koncerteket tartunk. Nagyon jól lehet használni mindkettő attitűdöt mindkét pályám során. A kórházban egyébként a zene mindennapos, zeneterápiás eszközöket használunk. Már az ágy mellett is, akár hangrelaxációval/szuggesztióval párosítva vagy zeneterápiás csoportokat tartunk, amik egyrészről jók a nonverbális kifejezésre vagy pedig az érzelmeknek, a kifejezhetetlen kifejezésére zenei úton. Illetve a hangszerek nagyon jó kompetencia teremtő eszközök a szülőknek, hiszen az ágy mellett állnak és bár nagyon jól tudnak a gyerekeikkel bánni, de elvesztik minden eszközüket. Mondjuk, hogyha egy hangszert vagy egy mesét a kezükbe adunk, akkor visszaszerzik a kompetenciájukat, hiszen egy könnyen megszólaltatható hangszeren tudnak zenélni a gyerekeiknek, mesélni pedig mindenki tud a gyerekének. Próbáljuk visszahozni azt, amit a mindennapokban tudnak. A komplex művészetterápiás csoportjainkban használjuk a mesét – mindig a problémához megfelelő mesét használunk egy csoporton – amit egyrészről megjelenítünk zenés módon is, illetve beszélhetnek is szimbolikusan az érzéseikről, és konkrétan is.„

Tehát ha jól értem, ha a szülők is részt vesznek benne és szerepet is kapnak, akkor ugye a gyermekhez is jobban tudnak kapcsolódni?

„Inkább mondunk egy konkrét mesét, vagy kitaláljuk azt, hogy mi volt a gyereknek a kedvenc meséje otthon és akkor azt húzzuk elő, ami ismerős számára. De természetesen lehet játszani is szerepjátékot az ágy mellett, akár bábukkal, akár szerepet választ a szülő is, illetve a beteg ágyon fekvő gyerek is. Tehát nagyon jól lehet így mindent mindennel párosítani. „

Hogyan kapcsolódsz a Murmo munkájához?

„Komáromi Erzsit nagyon régóta ismerem, mert a férjével zenéltem hosszú-hosszú éveken át a Makám zenekarban, pszichológusként pedig Erikát ismerem. Úgyhogy abszolút egy ilyen szakmai-művészi kapcsolatom van az egész létesítménnyel és az a szerencse ért, hogy itt voltam már a nyitáskor is, a megnyitón is. Egy nagyon jó közösség a Murmo, én azt gondolom, és egy nagyon-nagyon jó kezdeményezés, amihez bármilyen módon szívesen csatlakozunk. Illetve a Bethesda kórházban a mentális higiénés részlegünkkel a Murmónak van egy kooperációja; tehát szoktak ide az osztályról gyerekeket küldeni, illetve, ha Erikáéknak osztályos háttérre van szükségük, akkor pedig ők tudnak küldeni.”

Miért vállaltátok, hogy támogatjátok a Lotilko programot ezzel a jótékonysági fellépéssel?

„Abszolút azonosulni tudunk a Murmo munkájával, én szakmailag is. Ami az érdekessége ennek a koncertnek, hogy 2020 tavaszára terveztük, akkor beszéltünk Erikával és majdnem meg is volt az időpontja, és akkor jöttek a lezárások. Ahogy tudom, nem volt azóta itt ilyen támogatói koncert és akkor Erika felkért, hogy legyünk mi, akik megnyitjuk az új szezont így a covid, pandémia után.”

Egy olyan kérdésem lenne még, ha megfordítjuk a dolgot; Neked egy ilyen fellépés mit ad?

„Nagyon szeretem ezeket a fellépéseket, mert bár minden koncertünk hasonló mese, hiszen 3 mesénk van és azokat szoktuk váltogatni, ennek ellenére minden koncert más, és mindig attól függ, hogy kik a közönség, milyen gyerekek jönnek, milyen állapotban vannak a családok, akik éppen jönnek. Abszolút a kreativitásom és rugalmasságom használhatom ki ezeken a koncerteken, én nagyon szeretem mindegyiket, nagyon-nagyon jó a fiúkkal együtt játszani és megjeleníteni zenés módon ezeket a mese helyzeteket, amikbe bele tudjuk magunkat képzelni”