Hogyan dolgoznak szakembereink


Hogyan tudnak nálunk elindulni?

A gyermekekkel folytatott diagnosztikai-, az állapotfelmérés szakaszában a pszichológus vagy pszichiáter szakember találkozik elsőként a szülővel vagy a családdal. Szükség esetén neuropszichológus és/vagy gyógypedagógus is megvizsgálja a gyermeket. 

Amennyiben a bejelentkező levél alapján nem egyértelmű hogyan induljunk el, abban az esetben tájékozódó beszélgetéssel indul a vizsgálat. Ez legtöbbször egy szakemberrel, de olykor két szakemberrel történik. Utóbbi esetben a beszélgetés párhuzamosan, külön szakemberrel zajlik a fiatallal és a szülőkkel/gondozókkal. A tájékozódó beszélgetésről, annak eredményéről rövid írásos összefoglaló készül javaslattal, melyet a szülő/gondviselő megkap.

A serdülőkkel való munka különbözik a gyermekterápiáktól. Ilyenkor a klinikai szakember gyakran csak a serdülővel dolgozik, és közös szülőkonzultációkon a serdülő jelenlétében kommunikál a szülőkkel. Az első interjú ilyen esetben a serdülő és a szülők együttes részvételével, vagy - igény esetén, a szülők támogatása mellett - csak a serdülővel zajlik.

Az első alkalom előtt anamnézis lapot és beleegyező nyilatkozatot küldünk ki, melyet kitöltve, e-mail útján várunk vissza. Amennyiben vannak korábbi vizsgálati papírok, kérjük, hogy azokat is mellékeljék e-mailben! A differenciáldiagnosztikai szakasz után (mely többnyire 3-5 alkalom az első beszélgetés után) eldől, hogy milyen terápiát javasolunk a gyermeknek. Erről írásos véleményt is kapnak.

Kérjük, vegyék figyelembe, hogy diagnosztikai és konzultációs időpontjaink legtöbb esetben délelőtt vannak.

Vizsgálatra, konzultációra vagy terápiára a murmomail@murmo.hu címen jelentkezhetnek be. Levelükre legkésőbb 5 munkanapon belül válaszolunk.

Komplex kivizsgálás menete

  1. Szülőinterjú pszichiáterrel vagy klinikai szakpszichológussal (az anamnézis és a korábbi dokumentáció áttekintésével) - 42 000 Ft

  2. Pszichológiai vizsgálatok - 3 alkalom, 27 000 Ft/alkalom

  3. Neuropszichológiai vizsgálatok - 2 alkalom: egy 90 perces (IQ teszt) - 53 000 Ft és egy 50 perces - 29 000 Ft. Kisebb gyermekek esetén 2x50 perces vizsgálatot végzünk - összesen 53 000 Ft.

8 év alatti gyermekek, illetve külön igény esetén a neuropszichológiai vizsgálatok mellett gyógypedagógia vizsgálatokat is végzünk (4 éves kortól). Az utóbbi ára 26 000 Ft/45 perc, és általában egy 90 perces vizsgálat szükséges.

  1. Pszichiátriai vizsgálatok - 2-3 alkalom, 42 000 Ft/alkalom

  2. Csoportos diagnosztika  - 2 alkalom, 15 000 Ft/alkalom (ilyet 3 havonta szervezünk egy-egy korosztálynak)

  3. Visszajelző alkalom a szülőknek - általában egy vagy két szakemberrel (27 000-50 000 Ft)Bizonyos esetekben szakembereink kiegészítésül speciális vizsgálatot tartanak szükségesnek. Az ADOS vizsgálat elvégzésére autizmus spektrum zavar körébe tartozó nehézségek gyanúja esetén lehet szükség. Csak akkor végezzük el, ha szükséges a biztos diagnózis felállításához - erről szakembereink mindig egyedileg döntenek, gyakran csak a vizsgálati folyamat során, ahogy az egyéb eredmények indokolják. A vizsgálat ára 50 000Ft.

Egyes problémák esetén a kivizsgálást csak teljeskörű vizsgálattal végezzük el (ASD, ADHD, komorbid tünetek esetén). A folyamatban való elköteleződés előtt fontos az árakat is átgondolni a családoknak, ezért emeljük ki itt is külön. Jelenleg alapítványunk a diagnosztikus szakaszra nem tud támogatást nyújtani. Az árak magukban foglalják a részletes szakvélemény megírását, a kollégák egyeztetését, szupervízión való részvételt, a javaslatok megfogalmazását és amennyiben lehetséges a rendszeren belüli ellátás megszervezését. Amennyiben a javasolt ellátási formát nem nyújtja teamünk, a továbbiak megszervezését nem tudjuk felvállalni.

A vizsgálati alkalmak 50 percesek, a vizsgálatokra többnyire délelőtti időpontokban van lehetőség, igazolást tudunk adni.

Figyelem! A vizsgálatok elvégzésének meghatározott ideje van, nem mindegyik teszt felvétele megszakítható. Ezért késés esetén előfordulhat, hogy a tervezett vizsgálatot nem lehet a fennmaradó időben elkezdeni. Ilyenkor a szakember új időpontot fog javasolni.

A fentiek menetétől lehet eltérés bármilyen irányban - több vagy kevesebb vizsgálat -, ha a szakembereink menet közben úgy ítélik meg. Emellett kérünk még pedagógiai véleményt az óvodától vagy az iskolától.

Vizsgálatra murmomail@murmo.hu címen jelentkezhetnek be. Levelükre legkésőbb 5 munkanapon belül válaszolunk.

Iskolaérettségi vizsgálat

Kognitív, részképesség, illetve iskolaérettségi vizsgálatot a szülő vagy a gyermekkel dolgozó óvodapedagógus vagy pedagógus kérésére végezhet el az erre kijelölt intézmény, azaz a gyermek lakhelye szerinti illetékes Pedagógiai Szakszolgálat. A vizsgálatot követően szintén a Szakszolgálat készíti el a hivatalos véleményt, melyben megfogalmazza javaslatát, eltérő tanulási képességekről állít ki hivatalon papírt, vagy javasolja az iskolakezdés halasztását.

A velünk terápiás kapcsolatban lévő családok számára a következő segítséget tudjuk nyújtani: neuropszichológiai és gyógypedagógiai vizsgálati módszerekkel a kognitív képességek felmérését végezzük el. A vizsgálat eredményeitől függően javasoljuk területileg illetékes Pedagógiai Szakszolgálat elkeresését, illetve kognitív képességek fejlesztőterápiáját, amennyiben a kognitív (megismerő) képességek szívonalában az életkori átlaghoz képest elmaradást tapasztalunk.

A Murmóban elérhető vizsgálatok óvodás és iskoláskorú gyermekek számára:

  • Mozgásállapot felmérése
  • Kognitív képességprofil, intelligencia struktúra felmérése
  • Tanulási képességek vizsgálata (olvasás, írás, matematika)
  • Figyelmi képességek vizsgálata
  • Beszéd- és nyelvi fejlődés felmérése

Vizsgálatra murmomail@murmo.hu címen jelentkezhetnek be. Levelükre legkésőbb 5 munkanapon belül válaszolunk.

Neuropszichologiai kivizsgálás 

Neuropszichológiai szempontú első interjúval indul a kivizsgálás. A neuropszichológiai első interjú egy 45-50 perces beszélgetés a szülőpárral vagy felnőtt esetén a pácienssel. Ezen alkalommal az előzmények (korábbi orvosi, pedagógiai, pszichológiai vizsgálatok és terápiák) összegzése történik az aktuális neuropszichológiai és pszichológiai probléma tükrében. Ezen első konzultáció célja az is, hogy a kivizsgálás szükséges lépéseit fel tudja állítani a szakember. Ezen alkalom végén ezt meg is beszéljük.
Az első interjút követően egyenként 45-90 perces vizsgálati alkalmak következnek (1-4 alkalom). Az alkalmak száma a páciens életkorától, a tünetektől és az előzményektől függ.

A kivizsgálás végén írásos összefoglaló szakvéleményt kap a páciens a kivizsgálás eredményeiről. A kivizsgálás részét képezi az esetleges további telefonos és személyes konzultáció a pácienssel vizsgálatot vagy terápiás munkát végző más társ szakemberekkel.

Előfordulhat az is, hogy az első interjú végén tanácsokat fogalmaz meg a szakember, és a kognitív képességek kivizsgálásnak nem, vagy időben csak később látja szükségességét. Ilyen esetekben is készül írásos rövid összefoglaló, javaslattétel a szükséges egyéb vizsgálatok ill. terápiák megnevezésével.

Vizsgálatra murmomail@murmo.hu címen jelentkezhetnek be. Levelükre legkésőbb 5 munkanapon belül válaszolunk.

Autizmus kivizsgálás 

Autizmus esetén 4 szegmensből és a pedagógiai véleményből adódik össze a komplex kivizsgálás (lásd fentebb) az alábbiak szerint:

  1. Neuropszichológia (2-3 alkalom)
  2. Klinikai szakpszichológia (3-4 alkalom)
  3. Gyermek- és ifjúságpszichiáter (2-3 alkalom) 
  4. Csoportos megfigyelés (2 alkalom) - szükség esetén, leggyakrabban 12 éves korig
  5. Iskolai és korábbi vélemények bekérése

A fentebb leírt folyamattól az egyéni igények, hozott problémák szintje, családi összetétel, krízishelyzetek okán eltérünk.

1 vizsgálati alkalom 50-70 perces, kivéve az első interjút, ami akár 90 perces is lehet. 

Az autizmus vizsgálathoz az Autizmus Alapítvány kérdőívét és az ADI-R, ADOS teszteket használjuk. 

Akik bent vannak már a rendszerben, és volt korábban már részletes kognitív vizsgálatuk és/vagy klinikai szakpszichológiai differenciáldiagnosztikai vizsgálatuk az elmúlt 1 tanévben, azoknak csak a gyógypedagógiai, pedagógiai véleményt kell beszerezniük.

Gyerekkori videó segítheti a munkát. Szükség esetén videóra vesszük az alkalmat. Ehhez a szülőtől írásos beleegyezés szükséges, a videó kezelésének, felhasználásának pontos körülhatárolásával.

Vizsgálatra murmomail@murmo.hu címen jelentkezhetnek be. Levelükre legkésőbb 5 munkanapon belül válaszolunk.

Vélemények

A vizsgálat eredményéről írásos, komplex vélemény születik valamennyi résztvevő szegmens eredményeinek összefoglalásával. Az eredmény kiadásának időpontja: minden szükséges dokumentum rendelkezésre állása esetén legkésőbb az utolsó vizsgálati alkalomtól számított 2 héten belül.

A véleményt nyomtatott, aláírt és lepecsételt formában készítjük el, személyesen, konzultációt követően adjuk át a szülőknek. Papír-formátumú átadás esetén egy “átvett-szignált” példány a szakembernél marad. Kérésre az aláírt, beszkennelt vélemény e-mailben is megküldhető a szülőnek, gondviselőnek.

Gyermekpszichiáterek EESZT jelzési kötelezettsége

Mint minden orvosnak, gyermekpszichiátereknek is törvényi kötelessége gyermekéről az EESZT-ben dokumentációt írni, melyben diagnózis, vagy legalább iránydiagnózis is szerepel. Ehhez szükségesek gyermeke személyes adatai (születési dátum, TAJ szám). A dokumentáció legtöbbször néhány összefoglaló mondat, egy orvosi szempontú állapotleírás és egy diagnózis/iránydiagnózis. Amennyiben nem szeretné, hogy ez a megjelenés más orvosok, egészségügyi szakemberek számára látható legyen (jelen szabályozás szerint csak pszichiáterek és gyermekpszichiáterek számára látható, más orvosok, iskolák számára nem), hozzáférést korlátozó nyilatkozatot tehet együtt a két szülő a szükséges igazolványok (szülői személyi igazolvány és lakcím, gyermek születési anyakönyvi kivonata) birtokában a lakóhely szerinti kormányablakban.

Team-munka és titoktartás

Rendelőnkben fontosnak tartjuk a team-munkát, ami alapvetően határozza meg szemléletmódunkat. A különböző szakterületek képviselői egy-egy probléma kapcsán más-más szemponttal teszik teljessé a gondolkodást. Ezért elengedhetetlen, hogy az együttműködő szakemberek egymással szoros munkakapcsolatban álljanak, rendszeresen konzultálva a hozzájuk forduló érdekében. A MURMÓ-ban ezért kiterjesztett titoktartással dolgozunk, ami lehetővé teszi a teamen belüli szabad információáramlást.

Leggyakrabban alkalmazott munkaformáink:

Szülőkonzultáció

A szülővel való beszélgetés a gyermek és esetleges a család problémáiról anélkül, hogy a gyermeket terápiába vagy vizsgálati helyzetbe hoznánk. Nevelési problémákban, bizonytalan helyzetekben, esetleges szülői elakadás esetén próbálunk segíteni, tanácsot adni.

Szülővezetés

A gyermekkel folytatott terápia ideje alatt néhány alkalommal lehetőséget biztosítunk arra, hogy a szülő feltehesse kérdéseit és visszajelzést kaphasson a gyermekkel folytatott munkáról.

Gyermek-pszichodiagnosztika

A teljes körű diagnosztika minimum 5 alkalmat vesz igénybe, annak megfelelően, hogy az első interjú 1-2 alkalma során hogyan körvonalazódott a problémás helyzet és az előzmények. Az állapotfelmérés során megismerkedünk a gyermekkel, serdülővel és pszichológiai vizsgálatokat végzünk. A folyamat végén eldöntjük, hogy javasolt-e terápia, és milyen formában.
A diagnosztikai folyamat részét képezheti egy csoportos alkalom is, amelyen két szakember vesz részt a gyermekeken kívül. Ez lehetőséget biztosít arra, hogy a gyermeket vagy serdülőt csoportos helyzetben is megismerhessük. Diagnosztikus csoportot havi egy alkalommal tartunk korosztályos bontásban.

Gyermek- és serdülő terápia

Amennyiben javasolt a terápia, úgy az életkornak megfelelő eszközöket és módszereket kiválasztva keressük meg a gyermekhez, serdülőhöz vezető utat és a problémás helyzetből való kiutat. Kisgyerekeknél leginkább a játék dominál, míg serdülőknél a beszélgetések is előtérbe kerülnek.

Felnőtt-pszichodiagnosztika

Azon felnőttek számára szóló szolgáltatás, akik valamilyen nehézséggel, problémával találják szembe magukat, úgy érzik, elakadtak egy élethelyzetben. A pszichodiagnosztika során első interjúra és különféle pszichológiai tesztek felvételére kerül sor, melyek segítségével közösen megállapodhatunk abban, hogy van-e szükség valamilyen terápiára a probléma megoldásához.

Felnőtt terápia

Egyéntől és problémától függően kognitív viselkedésterápiát illetve pszichoanalitikusan orientált terápiát alkalmazunk. Bizonyos problémák esetében (pl.: függőséggel kapcsolatos betegségek, evészavar, párkapcsolati problémák) elkerülhetetlen a családtagok bevonása, így tanácsadás jelleggel fogadunk hozzátartozókat, párokat és családokat is.

Családterápia

Az egyén problémái, pszichés nehézségei gyakran jobban érthetőek és könnyebben kezelhetőek akkor, ha családjának tagjaival együtt vesz részt terápiában, így a család struktúrája, belső viszonyai, interakcióik, kommunikációs mintázataik felismerhetővé, és ha kell, alakíthatóvá válnak. A terapeuták a család erőforrásaira építve aktívan segítenek a szükséges változások elérésében, hogy megteremtődjön a családi egyensúly, elmaradjanak a működésképtelen mintázatok, és új, a lelki egészséget erősítő viszonyulások, viselkedésmódok alakuljanak ki.

Tanácsadás

Bizonyos élethelyzetekben történő elakadás esetén nincs szükség hosszú távú terápiára, elegendő ha a pszichológiai értelemben egészséges személy segítséget kap döntési képességének megerősítésében, életszerepeinek felismerésében és jó működtetésében, a változások kezelésében, a krízisek vagy problémahelyzetek hatékony megoldásában, illetve a benne lévő feszültség csillapításában. Tanácsadás javasolt bizonyos krízishelyzetekben, családi vagy párkapcsolati problémák, életvezetési elakadás, munkahelyi és pályaválasztási nehézségek esetén, vagy rehabilitációs időszakban. A tanácsadó segítséget nyújthat egyéneknek vagy csoportoknak egyaránt.

Neuropszichológiai diagnosztika

A klinikai neuropszichológia a neurológiával szoros együttműködésben a kognitív, azaz megismerő funkciók (észlelés, figyelem, végrehajtó funkciók, emlékezet, nyelv, írás, olvasás, számolás) veleszületett vagy szerzett zavarainak vizsgálatával és terápiájával foglakozik. Rendelésünkön 6 hónapostól 18 éves életkorú gyermekekkel és családjaikkal dolgozunk.

Terápiás eszköztárunkról itt informálódhatTerápiás eszköztárunk

< Vissza a kezdőoldalra