
Vizsgálatok menete
A gyermekekkel folytatott diagnosztikai-, az állapotfelmérés szakaszában a pszichológus vagy pszichiáter szakember találkozik elsőként a szülővel vagy a családdal. Szükség esetén neuropszichológus is megvizsgálja a gyermeket. Amennyiben felmerül, hogy szükséges gyógypedagógus vagy logopédus szakvéleménye is, a Napraforgóház szakembereit vonjuk be a team-munkába, amennyiben gyógypedagógusunknak nincsen szabad kapacitása.
Amennyiben a bejelentkező levél alapján nem egyértelmű hogyan induljunk el, abban az esetben tájékozódó beszélgetéssel indul a vizsgálat. Ez legtöbbször egy szakemberrel, de olykor két szakemberrel történik. Utóbbi esetben a beszélgetés párhuzamosan, külön szakemberrel zajlik a fiatallal és a szülőkkel/gondozókkal. A tájékozódó beszélgetésről, annak eredményéről rövid írásos összefoglaló készül javaslattal, melyet a szülő/gondviselő megkap.
A serdülőkkel való munka különbözik a gyermekterápiáktól. Ilyenkor a klinikai szakember gyakran csak a serdülővel dolgozik, és közös szülő konzultációkon a serdülő jelenlétében kommunikál a szülőkkel. Az első interjú ilyen esetben a serdülő és a szülők együttes részvételével, vagy - igény esetén, a szülők támogatása mellett - csak a serdülővel zajlik.
Amennyiben szükség van rá, az első alkalom előtt anamnézis lapot küldünk, melyet kitöltve, e-mail útján várunk vissza. Amennyiben vannak korábbi vizsgálati papírok, kérjük, hogy azokat feltétlenül hozzák magukkal! A differenciáldiagnosztikai szakasz után (mely többnyire 3-5 alkalom az első beszélgetés után) eldől, hogy milyen terápiát javasolunk a gyermeknek. Erről visszajelzést, igény szerint írásos véleményt is kapnak.
Kérjük, vegyék figyelembe, hogy diagnosztikai időpontjaink délelőtt vannak.
A lelki munkára vállalkozók a murmomail@murmo.hu címen jelentkezhetnek. A legkorábbi időpontot felajánlani tudó szakember, vagy a leveleket kezelő kollégnánk 5 munkanapon belül felveszi velük a kapcsolatot.
Iskolaérettségi vizsgálat
A velünk terápiás kapcsolatban lévő családok számára a következő segítséget tudjuk nyújtani: neuropszichológiai és gyógypedagógiai vizsgálati módszerekkel a kognitív képességek felmérését végezzük el. A vizsgálat eredményeitől függően javasoljuk területileg illetékes Pedagógiai Szakszolgálat elkeresését, illetve kognitív képességek fejlesztőterápiáját, amennyiben a kognitív (megismerő) képességek szívonalában az életkori átlaghoz képest elmaradást tapasztalunk.
A Murmóban elérhető vizsgálatok óvodás és iskoláskorú gyermekek számára:
- Mozgásállapot felmérése
- Kognitív képességprofil, intelligencia struktúra felmérése
- Tanulási képességek vizsgálata (olvasás, írás, matematika)
- Figyelmi képességek vizsgálata
- Beszéd- és nyelvi fejlődés felmérése
Neuropszichologiai kivizsgálás
Neuropszichológiai szempontú első interjúval indul a kivizsgálás. A neuropszichológiai első interjú egy 45-50 perces beszélgetés a szülőpárral vagy felnőtt esetén a pácienssel. Ezen alkalommal az előzmények (korábbi orvosi, pedagógiai, pszichológiai vizsgálatok és terápiák) összegzése történik az aktuális neuropszichológiai és pszichológiai probléma tükrében. Ezen első konzultáció célja az is, hogy a kivizsgálás szükséges lépéseit fel tudja állítani a szakember. Ezen alkalom végén ezt meg is beszéljük.
Az első interjút követően egyenként 45-90 perces vizsgálati alkalmak következnek (1-4 alkalom). Az alkalmak száma a páciens életkorától, a tünetektől és az előzményektől függ.
A kivizsgálás végén írásos összefoglaló szakvéleményt kap a páciens a kivizsgálás eredményeiről. A kivizsgálás részét képezi az esetleges további telefonos és személyes konzultáció a pácienssel vizsgálatot vagy terápiás munkát végző más társ szakemberekkel.
Előfordulhat az is, hogy az első interjú végén tanácsokat fogalmaz meg a szakember, és a kognitív képességek kivizsgálásnak nem, vagy időben csak később látja szükségességét. Ilyen esetekben is készül írásos rövid összefoglaló, javaslattétel a szükséges egyéb vizsgálatok ill. terápiák megnevezésével.
Neuropszichológiai vizsgálatra az np@murmo.hu címen jelentkezhetnek.
Autizmus kivizsgálás
Autizmus esetén 4 szegmensből és a pedagógiai véleményből adódik össze a komplex kivizsgálás az alábbiak szerint:
- Neuropszichológia (2-3 alkalom)
- Klinikai szakpszichológia (3-4 alkalom)
- Gyermek- és ifjúságpszichiáter (3-4 alkalom)
- Csoportos megfigyelés (2 alkalom) - szükség esetén, leggyakrabban 10 éves korig
- Iskolai és korábbi vélemények bekérése
A fentebb leírt folyamattól az egyéni igények, hozott problémák szintje, családi összetétel, krízishelyzetek okán eltérünk.
1 vizsgálati alkalom 50-70 perces, kivéve az első interjút, ami akár 90 perces is lehet. 18 év felettiek esetében a szülővel felvett interjú akár 180 percet is igénybe vehet.
Az autizmus vizsgálathoz az Autizmus Alapítvány kérdőívét és az ADI-R, ADOS teszteket használjuk.
Akik bent vannak már a rendszerben, és volt korábban már részletes kognitív vizsgálatuk és/vagy klinikai szakpszichológiai differenciáldiagnosztikai vizsgálatuk az elmúlt 1 tanévben, azoknak csak a gyógypedagógiai, pedagógiai véleményt kell beszerezniük.
Gyerekkori videó segítheti a munkát. Szükség esetén videóra vesszük az alkalmat. Ehhez a szülőtől írásos beleegyezés szükséges, a videó kezelésének, felhasználásának pontos körülhatárolásával.
Autizmus kivizsgálásra az autizmus@murmo.hu címen jelentkezhetnek.
Vélemények
A vizsgálat eredményéről írásos, komplex vélemény születik valamennyi résztvevő szegmens eredményeinek összefoglalásával. Az eredmény kiadásának időpontja: minden szükséges dokumentum rendelkezésre állása esetén legkésőbb az utolsó vizsgálati alkalomtól számított 2 héten belül.
A véleményt nyomtatott, aláírt és lepecsételt formában készítjük el, személyesen, konzultációt követően adjuk át a szülőknek. Papír-formátumú átadás esetén egy “átvett-szignált” példány a szakembernél marad. Kérésre az aláírt, beszkennelt vélemény e-mailben is megküldhető a szülőnek, gondviselőnek.
Team-munka és titoktartás
Rendelőnkben fontosnak tartjuk a team-munkát, ami alapvetően határozza meg szemléletmódunkat. A különböző szakterületek képviselői egy-egy probléma kapcsán más-más szemponttal teszik teljessé a gondolkodást. Ezért elengedhetetlen, hogy az együttműködő szakemberek egymással szoros munkakapcsolatban álljanak, rendszeresen konzultálva a hozzájuk forduló érdekében. A MURMÓ-ban ezért kiterjesztett titoktartással dolgozunk, ami lehetővé teszi a teamen belüli szabad információáramlást.
Leggyakrabban alkalmazott munkaformáink:
A diagnosztikai folyamat részét képezheti egy csoportos alkalom is, amelyen két szakember vesz részt a gyermekeken kívül. Ez lehetőséget biztosít arra, hogy a gyermeket vagy serdülőt csoportos helyzetben is megismerhessük. Diagnosztikus csoportot havi egy alkalommal tartunk korosztályos bontásban.
Terápiás eszköztárunkról itt informálódhat: Terápiás eszköztárunk